Osvajanje Amerike
Tzvetan Todorov Osvajanje Amerike
Pitanje drugoga
Osvajanje Amerike je jedna od najranijih i do danas nezaobilaznih studija o kolonijalizmu i njegovu naslijeđu, odnosu između "nas" i "drugih", matične i strane kulture, središta moći i periferije. Tzvetan Todorov u njoj rekonstruira povijest osvajanja Amerike i ponašanje europskih kolonizatora (konkvistadora, misionara, prvih doseljenika) i domorodaca pomoću ključnih zapisa toga vremena (Kristofa Kolumba, Corteza, Las Casasa, meksičkih kroničara).
Prijevod: Morana Čale
Broj stranica: 247
Pelago , 2017.
Dnevnik korote
Roland Barthes Dnevnik korote
Dan nakon majčine smrti, 25. listopada 1977, Roland Barthes započinje voditi Dnevnik korote. Dok vodi Dnevnik, Barthes priprema predavanja o Neutralnome, piše Svjetlu komoru, sastavlja nekoliko stranica za planirano djelo Vita Nova i osmišljava kolegij Priprema romana
Prijevod: Morana Čale
Broj stranica: 264
Pelago , 2013.
Socijalna povijest medija
Peter Burke, Asa Briggs
Socijalna povijest medija
Od Gutenberga do Interneta
Knjiga Socijalna povijest medija - od Gutenberga do Interneta pruža jedan od najboljih uvida u razvoj medija i njihov društveni kontekst, počevši od epohalnog izuma tiskarstva u 15. stoljeću, pa do uspona elektronskih medija i Interneta, koji su otvorili nove, uzbudljive i nesagledive medijske prostore budućnosti.
Prijevod: Marko Gregorić
Broj stranica: 424
Pelago , 2011.
Za njima smo išli pevajući
Ivan Čolović Za njima smo išli pevajući
Junaci devedesetih
Knjiga Za njima smo išli pevajući posvećena je devedesetim godinama - vremenu kada su kriminalci postali heroji, ubijanje i govor mržnje pokazatelji patriotizma, povijesni mitovi obavezujuća stvarnost, a folklorno-epski obrasci zakoni suvremenosti.
Broj stranica: 191
Pelago , 2011.
Đavao od XII. do XX. stoljeća
Robert Muchembled Đavao od XII. do XX. stoljeća
Francuski povjesničar Robert Muchembled ispisao je impresivnu i originalnu, tisuću godina dugu povijest đavla na Zapadu – povijest kolektivnih imaginacija, predodžbi, rituala, progona, sekti, umjetničkih djela... vezanih uz Sotonu i demonske sile. U njoj je obuhvatio brojne metamorfoze i reprezentacije figure Zla u kulturi Europe i Amerike: od stupanja Sotone na scenu u srednjem vijeku, preko vještičjih sabata, lomača za heretike, tragičnih priča i dijabolizacije tijela i seksa, do psihoanalize, popularne kulture i povratka demona na pragu novog tisućljeća.
Prijevod: Mihaela Vekarić
Broj stranica: 336
Pelago , 2010.